7. 9. 2012.

2012-09-07: Поводом Светског дана писмености

Поводом 8. септембра, Светског дана писмености, забележили смо изјаву Љиљане Петровић, професора српског језика. Изјава је дата РТВ Јасеница.

Из Тањугове вести

Сутра је Међународни дан писмености. Подаци говоре да данас у свету има око 900 милиона неписмених људи, а у Србији око 1,35 милиона становника без дана школе или са неколико разреда осмолетке.
Организација УН за образовање, науку и културу (УНЕСКО) прогласила је 8. септембар за Међународни дан писмености 1967. године, са циљем да се истакне важност читања и писмености у животу појединца и друштва у целини.
Према подацима УНЕСКО-а и Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), од укупног броја неписмених у свету две трећине су жене, а 113 милиона деца.
Око 75 одсто неписмених становника живи у подсахарским земљама, где женска деца уопште не иду у школу, а следе југозападна и источна Азија и арапске земље.
У развијеним земљама, највећи број становника има средњу школску спрему - од 47 одсто у САД, до 61 одсто у Аустрији.
У Србији је међу образованим становништвом највише оних са средњом школом, док је са високим образовањем свега 6,5 одсто грађана.